Święto Niepodległości

9 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości. Z uwagi na miejsce pamięci narodowej – Grób Powstańców Wielkopolskich - uroczystości odbyły się w Mirosławiu.  Porządek przedstawiał się następująco:

  • msza św. w kaplicy,
  • złożenie kwiatów przy Grobie Powstańców, odśpiewanie Roty,
  • uroczysta akademia.

W tym roku, ze względu na większą liczbę uczniów, występ odbył się nie w szkole, lecz w murach sali wiejskiej.

Zgromadzeni obejrzeli przedstawienie przebiegające w dwóch wymiarach: teraźniejszości i przeszłości. Wystąpili uczniowie klas I – VI (dzieci klas I-III przygotowały panie Danuta Nowak i Jolanta Kujawa, IV-VI – p. Katarzyna Jankowska).

Młodsi recytowali wiersze, zatańczyli i zaśpiewali żołnierską piosenkę. Następnie pałeczkę przejęli starsi uczniowie. Przekonująco wcielili się w role naszych bohaterskich przodków - tych którzy z bronią w ręku ruszyli do walki o niepodległą ojczyznę  i tych, którzy pozostając w domach, uczyli polskości swoje dzieci i wnuki. Młodzi aktorzy oddali uczucia, które z pewnością im towarzyszyły: smutek, wiarę, tęsknotę, nadzieję, determinację, a w końcu – radość i szczęście.

Ważnymi elementami przedstawienia – budującymi nastrój, a zarazem łączącymi przeszłość z teraźniejszością – były pieśni patriotyczne oraz emocjonująca prezentacja multimedialna.

Publiczność, w skupieniu i ze wzruszeniem oglądająca przedstawienie, nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.

Kolejna taka lekcja patriotyzmu - za rok.